03134 г. Киев, ул. Мира, 19
факс (044) 402-10-52   (067) 501-24-10

контакты торгового дома AVM

 

 

Ефективна звукоізоляція. Основні правила

Звукоізоляція - зменшення звуку при його проникненні через огородження будівель; в більш широкому сенсі - сукупність заходів щодо зниження рівня шуму, що проникає в приміщення ззовні. Кількісна міра звукоізоляції огороджувальних конструкцій, що виражається в децибелах (дБ), називається звукоізолюючої здатністю. Розрізняють звукоізоляцію повітряного та ударного шуму.

Звукоізоляція повітряного шуму характеризується зниженням рівня звуку (мова, спів, звук телевізора) при проходженні його через огорожу і оцінюється частотною характеристикою звукоізоляції в діапазоні частот 100-3200 Гц з урахуванням фонду звукопоглинання в ізольованих приміщеннях.

Звукоізоляція ударного шуму (звук кроків, пересування меблів і т.п.) залежить від рівня звуку, що виникає під перекриттям, і оцінюється частотною характеристикою приведеного рівня ударного шуму в тому ж діапазоні частот при роботі на перекритті стандартної ударної машини (tapping machine), також з урахуванням фонду звукопоглинання в ізольованих приміщеннях.

Архітектурні аспекти

1. Звукоізоляція починається з архітектурно-планувального рішення! Це означає, що звукоізолюєме приміщення необхідно розміщувати якомога далі від джерел шуму і вібрації (ліфтова шахта, сміттєпровід, вентиляційна камера, санвузли тощо) не тільки по горизонталі, а й по вертикалі будівлі. Чим ближче розташований джерело, тим складніше і дорожче будуть наступні звукоізоляційні заходи. В деяких випадках розташування в безпосередній близькості від приміщень, потужних джерел шуму призводить до неможливості використання цих приміщень за призначенням та їх подальшого перепрофілювання.

Звукоізоляція стін

2. Звукоізоляційні конструкції повинні бути герметичними. Звукоізоляція так же не терпить щілин і отворів, як і корпус човна, спущеною на воду. Обов'язково герметизують всі щілини і нещільності в огородженнях (місця установки електофурнітури, стояки опалення, стики між панелями перекриттів і стінами і т.п.) нетверднучим силіконовим герметиком. Не застосовуйте для герметизації отворів монтажну піну без її подальшої штукатурки. Монтажна піна не є звукоізолюючим матеріалом і, крім того, має високу горючістю.

3. По можливості збільшуйте масу огорож. Чим масивніше огорожу, тим більше енергії потрібно звуку, щоб «розгойдати» його і тим менше звуку буде перєїзлучать в суміжне приміщення.

Якщо перегородка виконується за каркасною гіпсокартонної технології, то збільште кількість шарів гіпсокартону. Це найпростіший і дешевий спосіб збільшити масу.

Але якщо дозволяє несуча здатність перекриття, набагато ефективніше звести масивну стіну з повнотілої червоної цегли. Дуже ефективною конструкцією для ізоляції потужного музичного сигналу є стіна з пустотілих бетонних (шлакобетонних) блоків з попередньою засипкою пустот прожареним сухим піском.

4. Подвійні стіни краще одношарових конструкцій. Це стосується і огорож з масивних матеріалів і каркасних конструкцій. Акустична розв'язка або фізична виключення жорстких зв'язків між двошаровими перегородками радикально знижує передачу шуму і вібрацій з одного боку подвійний стіни на іншу.

Звукоізоляція подвійний цегляної стіни (цеглина 125мм-повітряний проміжок-цегла 125мм) завжди вище, ніж у одношарової стіни з цегли 250мм.

Звукоізоляція каркасною перегородки з ГКЛ на двох незалежних каркасах 2х50 мм завжди вище, ніж у перегородки на одному каркасі 100мм.

1) У якості ізоляційного шару використовується акустична мінеральна вата AcousticWool Concept (54 кг/м3 ± 10%, НГ)

5. Завжди демпфує повітряні порожнини в подвійних огорожах і каркасних перегородках. Навіть якщо обидві сторони перегородки механічно розв'язані, існує пружна зв'язок через повітряний проміжок. Виникає коливальна система «маса-пружина-маса» (МПМ) зі своєю резонансної частотою, на якій спостерігається зниження звукоізоляції огорожі. Вплив цього небажаного явища можна значно знизити шляхом заповнення повітряного проміжку спеціальної акустичної мінеральною ватою (але не довільним утеплювачем!). Це призводить до зниження резонансної частоти системи МПМ і збільшення звукоізоляції на НЧ. Якщо стоїть завдання ізолювати тільки побутові шуми (середні частоти), то в цілях економії можна заповнити повітряний проміжок акустичної мінеральною ватою на 50-60%.

6. Ніколи не зменшуйте без потреби загальна кількість шарів облицювання гіпсокартонних перегородок. Звукоізоляція збільшується, якщо застосовувати облицювання з матеріалів з різною жорсткістю, наприклад, облицювання загальною товщиною 25мм і складом ГКЛ 15мм +9,5 мм більш краща у порівнянні з облицюванням ГКЛ 12,5 мм +12,5 мм. Застосування шару в'язкоеластичний матеріалу між листами ГКЛ дозволяє демпфувати небажані резонанси, що знижують звукоізоляцію перегородки на середніх і високих частотах.

7. Більш висока звукоізоляція у каркасних перегородок, облицьованих масивними, але гнучкими листовими матеріалами. Тому застосування в облицювання гіпсокартонних листів із збільшеною щільністю і меншою жорсткістю (ГВЛ, Knauf Piano, Diamant, Silentboard) переважно застосування стандартних гіпсокартонних плит з аналогічною товщиною.

8. Виконуйте зв'язку між облицовками та елементами каркаса по можливості менш жорсткими. Цього можна досягти застосуванням пружних прокладок між облицюванням з ГКЛ і металевими профілями каркаса.

9. Каркасні перегородки з двома облицовками ГКЛ мають більш високу звукоізоляцією в порівнянні з перегородками з трьома облицовками ГКЛ (при рівній загальній товщині перегородки і однаковою сумарною товщині шарів ГКЛ). Для забезпечення високої звукоізоляції на низьких частотах ніколи не будуйте перегородок з трьома облицовками!

10. Реальна звукоізоляція огорожі не пропорційна значенню індексу ізоляції повітряного шуму Rw. Індекс Rw це інтегральна характеристика, застосовувана тільки для діапазону частот 100-3150 Гц і розрахована на оцінку шумів побутового походження (розмовна мова, радіо, телевізор). Методика розрахунку індексу Rw не враховує наявність в сучасних житлових будинках потужних НЧ-джерел: домашніх кінотеатрів, галасливого інженерного обладнання (вентилятори, кондиціонери, насоси тощо). Можлива ситуація, коли легка каркасна перегородка з ГКЛ має індекс Rw вище, ніж у цегляної стіни аналогічної товщини. В цьому випадку каркасна перегородка значно краще ізолює звуки голосу, працюючого телевізора, дзвінок телефону або будильника, але звук сабвуфера домашнього кінотеатру більш ефективно знизить все ж цегляна стіна. Перед зведенням перегородок проаналізуйте частотні характеристики існуючих або потенційних джерел шуму. При виборі варіантів конструкцій перегородок рекомендується порівнювати їх звукоізоляцію в третину-октавних смугах частот, а не індекси Rw.

11. Додаткова звукоізоляція масивної перегородки (цегла, бетон, пінобетон, гіпсові блоки і т.п.), виконана за допомогою гіпсокартонної облицювання на віднесенні збільшується, якщо каркас облицювання закріпити до стіни за допомогою спеціальних звукоізолюючих кріплень Vibrofix або аналогічних. Застосування еластичних кріплень забезпечує низьку резонансну частоту конструкції і, як наслідок, призводить до високих показників звукоізоляції на низьких частотах.

12. При влаштуванні додаткової звукоізоляції масивної перегородки, кріплення каркасу ГКЛ облицювання по периметру рекомендується проводити без освіти жорстких зв'язків, тобто без застосування дюбелів, анкерів і т.п. Якщо потрібна висока міцність облицювання, то її каркас слід кріпити до підлоги і стелі за допомогою спеціальних звукоізолюючих направляючих профілів Vibrofix Liner. Такий підхід дозволяє виключити непряму передачу шуму з міжповерхових перекриттів на поверхню звукоізолюючої облицювання.

13. Для збільшення звукоізоляції гіпсокартонних перегородок (облицювань стін) необхідно:

 • будувати гіпсокартонні перегородки на незалежних подвійних каркасах;
 • звукоізоляційні облицювання стін монтувати за допомогою звукоізолюючих еластичних кріплень;
 • збільшувати наскільки можливо товщину конструкції (відстань між облицовками або облицюванням і стіною);
 • збільшувати наскільки можливо відстань між стоечними профілями;
 • збільшувати поверхневу масу облицювання;
 • застосовувати облицювання з масивних, але гнучких листових матеріалів;
 • заповнювати каркас спеціальної акустичної мінеральною ватою на всю глибину;
 • застосовувати в складі облицювань шари з в'язкоеластичний матеріалів;
 • закріплювати перегородки (облицювання стін) до підлоги і стелі за допомогою звукоізолюючих профілів.

14. Звукоізоляція стін, що мають вікна чи двері, практично визначається звукоізоляцією прорізів, звичайно більш низькою, ніж звукоізоляція глухий частини огорожі. Зосередьте зусилля на збільшенні звукоізоляції саме вікон і дверей. А потім вибирайте конструкцію перегородки з адекватною звукоізолюючої здатністю.

15. Завжди звертайте увагу на ізоляцію непрямих шляхів поширення звуку по прилеглим будівельним конструкціям, трубопроводах опалення та водопостачання, транзитним вентиляційних каналах, загальному для суміжних приміщень простору підвісної стелі або підлоги на лагах.

Звукоізоляція підлоги

16. Застосування плаваючої підлоги (стяжка - пружний шар - перекриття) завжди приводить до збільшення ізоляції ударного шуму «зверху вниз». Не намагайтеся виконувати конструкцію плаваючого підлоги самостійно. Застосовуючи загальновідому схему, але неперевірені або не підходять для конкретного випадку матеріали, можна дуже легко «настроїти» плаваючий пол на небажану резонансну частоту. Таким чином, незважаючи на великі зусилля і фінансові витрати, можна не тільки не збільшити, але навіть погіршити звукоізоляцію підлоги на деяких частотах. Резонансна частота правильно спроектованого плаваючої підлоги повинна бути значно нижче 100 Гц.

17. Для збільшення звукоізоляції плаваючої підлоги з бетонною стяжкою необхідно:

 • збільшувати поверхневу масу стяжки;
 • застосовувати звукоізоляційний шар з низьким значенням динамічної жорсткості;
 • збільшувати товщину ізоляційного шару;
 • відокремлювати стяжку від бічних поверхонь стін пружними прокладками.

Необхідно пам'ятати, що застосування більш м'якого матеріалу ізоляційного шару збільшує ефективність плаваючої підлоги, але знижує стійкість і міцність конструкції стяжки. Тому в якості ізоляційного шару рекомендується застосовувати плити з акустичної мінеральної вати густиною не більш 85-140 кг / куб.м.

18. Для збільшення звукоізоляції плаваючої підлоги на лагах необхідно:

 • збільшувати поверхневу масу дерев'яного настилу підлоги;
 • монтувати лаги за допомогою еластичних опор з низькою резонансною частотою;
 • збільшувати наскільки можливо висоту лаг;
 • заповнювати простір між лагами акустичної мінеральною ватою;
 • відокремлювати настил підлоги від бічних поверхонь стін пружними прокладками.

Звукоізоляція стелі

19. Як правило, для збільшення звукоізоляції міжповерхових перекриттів застосовуються звукоізоляційні підвісні стелі, які виконуються за каркасною технологією і облицьовуються листами гіпсокартону.

Для збільшення звукоізоляції підвісної стелі необхідно:

 • закріплювати каркас підвісної стелі за допомогою звукоізолюючих кріплень з низькою резонансною частотою;
 • збільшувати наскільки можливо відстань між облицюванням підвісної стелі та перекриттям;
 • збільшувати поверхневу масу облицювання;
 • застосовувати облицювання з масивних, але гнучких листових матеріалів;
 • заповнювати каркас спеціальної акустичної мінеральною ватою;
 • застосовувати в складі облицювань шари з в'язкоеластичний матеріалів;
 • забезпечувати примикання елементів каркаса підвісної стелі до бічних поверхнях стін через пружні прокладки.

<< Назад